Rol Modelimiz PEYGAMBERİMİZ Konferansı

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bünyemin Erul, Rol Modelimiz Peygamberimiz konulu konferansta konuştu.

  • 588
Rol Modelimiz PEYGAMBERİMİZ Konferansı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

ROL MODELİMİZ PEYGAMBERİMİZ KONFERANSI 

- DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU ÜYESİ PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL: 
- “NE YAZIK Kİ ROL MODELLERİMİZİ TÜKETTİK”

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bünyemin Erul, Rol Modelimiz Peygamberimiz konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Ne yazık ki rol modellerimizi tükettik” dedi. 
Kahramanmaraş Müftülüğü tarafından Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta konuşan Erul, insanların sevdikleri şahsiyetleri rol model yaptığını söyledi. Hadislerden ve Peygamber Efendimizin kıssalarından kesitler sunan Erul, “Bugün biz çocuklarımızı ve gençlerimizi yetiştirirken onlara rol modeli olabiliyor muyuz, rol modelleri sunabiliyor muyuz? Yahut çocuklarımızın rol modellerini kimler oluşturuyor? Öncelikle bu sorulara cevap bulmalıyız. Hadisimizde ‘kişi sevdiğiyle beraberdir’ diyor. Eğer sevilen Rahmeten-lil Alemin ise Allah Resulünün sevgilisi ise o güzel bir müjdedir. Bu hadisle Peygamberimiz Allah ve Resulünü sevenlere müjde verirken, yanlış insanları sevenlere, yanlış insanları rol model yapanlara da adeta bir ültimatom vermektedir. O bir rehber, o bir şahit, ve güzel örnektir” diye konuştu.
Erul, sabrın Kur’an-ı Kerim’in en temel var olma mücadelesi olduğunu belirtti. Sabrın mukavemet, yıkılmadan ayakta durmak olduğunu ifade eden Erul, “İşte Allah ve Resulü Mekke’de 13 yıl bunu yaşadı ve ashabına örnek oldu. Medine’ye hicreti bir kaçış değil, bir geçişti. Medine’ye göç vardı ama dönüşte öç yoktu. O rahmet elçisiydi. İntikam için değil, insanları İslam’a kazandırmak için gelmişti. Onun bir makam koltuğu bile yoktu. İşte o Peygamber, tebliğ ettiği dinin şahidi, tanığı o dinin rol modeliydi. Peygamberimiz nasıl yaşadığı dönemde rol modeli olmuşsa bizlerde yaşadığımız dönemde, rol modeli olmalıyız” ifadelerini kullandı.
Hz. Muhammed’in sosyal hayatında ashabına çok düşkün olduğunu kaydeden Erul, idare ve siyasette istişareye peygamberimiz kadar önem veren bir liderin görülmediğini kaydetti. Erul, sözlerini şöyle tamamladı:
“O zor şartlarda rol modeli olmuştur. Ne yazık ki bugün televizyon sayesinde duruşumuz artık rol modelsiz. Ne yazık ki çocuklarımızın önlerinde rol modeli yok. Biz ne yazık ki rol modellerimizi tükettik. Ve artık olumsuz rol modelleri çoğaldı. Baba ve anne olarak rol modeli olamıyoruz. Yüzüne baktığımızda Allah’ı hatırlatacak kimseler kalmadı. Ve biz insanlarımızı neden kaybettik, neden onların yerine iyi bir nesil yetiştiremiyoruz.”
Programda konuşan İl Müftüsü Muhammed Gevher ise bu gibi etkinliklerin maddi ve manevi kurtuluşlara vesile olmasının diledi. Çok çalışılması gerektiğini dile getiren Gevher, ilimde, irfanda, Hz. Kuran’a hizmette, sünneti seniyyenin gelişmesinde Türkiye’den iyiye doğru gidildiğini vurguladı.
Konferansa, Ak Parti Kahramanmaraş milletvekili Sıtkı Güvenç, Merkez İlçe başkanı Necati Okay, Baro başkanı Av. Metin Doğan, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şengül, Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, ilçe müftüleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla beraber, çok sayıda vatandaş katıldı.