'Şehitlik ve gazilik, ölümsüz birer değerdir'

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle açıklamada bulunarak, 'şehitlik ve gazilik, ölümsüz birer değerdir' dedi.

  • 1470
'Şehitlik ve gazilik, ölümsüz birer değerdir'

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı; "Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e 'Gazilik' unvanı ile 'Mareşal' rütbesinin verilişinin yıl dönümü olan 19 Eylül, kahraman gazilerimize armağan edilmiş ve 'Gaziler Günü' olarak kabul edilmiştir.

Üzerinde yaşadığımız toprakları aziz milletimize vatan yapmak uğruna en değerli varlığını ortaya koyarak üstün fedakârlıklar gösteren ve bu özverinin nişanını bedeninde gururla taşıyan tüm gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyorum.

Vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzuru ve güvenliği için büyük bir aşkla görev yaparken şehitlik, gazilik rütbesine ulaşan kahramanlarımız, ülkemizin bağımsızlığı ve ay-yıldızı al bayrağımızın ölümsüz birer değeridir. Vatanseverlikleri ve cesaretleriyle her biri örnek olan gazilerimize ve onların yakınlarına saygın yaşam koşulları sunmak, hak ettikleri saygı ve hürmeti görmelerini sağlamak, sorunları ile yakından ilgilenmek devletimizin ve toplum olarak bizlerin en büyük ortak sorumluluğudur. Bu sorumluluğun bir gereği olarak, hakları olan yasal düzenlemeleri yapmak, ayrım gözetmeksizin tüm şehit yakınları ve gazilerimizin ekonomik ve sosyal yaşam standartlarını geliştirmek, vefa borcundan öte bir gerekliliktir.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu anlamlı günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan toprağına emanet ettiğimiz aziz şehit ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, halen tedavileri süren kahraman gazilerimize acil şifa diliyor; hayatta olan tüm gazilerimize ve değerli ailelerine minnet, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."