Yenidünya, Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor

Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, köy gezileri kapsamında Emirler, Akkaya ve Karadere'de vatandaşlarla bir araya geldi.

  • 291
Yenidünya, Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et


CHP Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Yenidünya; “Sandığa mührünüzü vurun; Herkes görsün millet neymiş”

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, ‘Halkla Buluşmalar’ etkinliği kapsamında Emirler, Akkaya ve Karadere Köyleri’nde vatandaşlarla çay sohbetlerinde buluştu.

Seçim gezilerini aralıksız sürdüren CHP Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, köy gezileri kapsamında Emirler, Akkaya ve Karadere’de vatandaşlarla bir araya geldi. Köy halkı ile sohbet eden, köy halkının sorunlarını dinleyen Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, sorunların çözümünde en etkili silahın sandık olduğunu, sandıkta verilecek mesajdan herkes üzerine düşen nasibi alacağını kaydetti.

Köylerde halkın yoğun ilgi gösterdiği Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, gösterilen ilginin ne kadar doğru yolda olunduğunun en güzel göstergesinin olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya’nın kişiliği, içtenliği, sıcaklığı, bilgisi ve becerisi ile Kastamonu için büyük şans olduğunu ifade eden vatandaşlar ise Prof. Dr. Yenidünya’nın mutlaka Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yer alması gerektiğini vurguladılar.

“PROJELERİN KAYNAĞI MİLLETTİR”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim beyannamesinde yer alan projelerin AKP tarafından eleştirilmesine ve kaynak konusunun sürekli dile getirilmesine açıklık getiren Prof. Dr. Yenidünya: “Bir devletin bütçesi planlanırken, hesaplanırken kaynakların nerede kullanılacağı kalem kalem bellidir. Şimdi bunun iki üç tane metodu var. Bunlardan birincisi devlet bütçesini yaparken, milli gelirini hesaplarken payı isterse sanayiye verir iş adamına verir, isterse halka dağıtır. Emekliye zaten veriyor. Biz diyoruz ki emekliye veriliyor da yaşayacak düzeyde mi veriyor? Emeklilerimize verilen maaşlar maalesef hayatını devam ettireceği düzeyde değil. İnsan onuruna yakışır düzeyde değil. Duruma göre emekli maaşları değişiyor. Emekli bir insanın en önemli özelliği nedir? 50 yaşını doldurmuş bir bireydir. Yani 50 yaşındaki bir insanın sağlık harcaması fazla olur. Çoluğu, çocuğu torunu olur. Emekli maaşını alan emeklimiz parayı cebine koyunca ne yapacak? Parayı eşine, çoluğuna, çocuğuna, aşına, sağlığına harcayacak. Şimdi verilen para yetiyor mu peki? Yetmiyor. Biz emekli vatandaşlarımıza yaraşır bir maaş vereceğiz. Kaynak yok diyenlere nedense kendilerine geldiği zaman bir anda olmayan kaynağı bulabiliyorlar. Kimse endişe etmesin. Emeklilerimize, asgari ücret ile çalışanlarımıza vaat ettiklerimizin kaynağı hazır. Bir zamanlar kendi dediklerini şimdi kendileri yalanlayama başladılar. En düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine çıkartıyoruz. Yani şunu yapıyoruz ülkede insanlarımız standart bir maaş alacak. Asgari ücret vergisiz ücrettir diyoruz. Devlet vatandaştan iki kere vergi almaz diyoruz. Devlet vatandaşı sağılacak inek gibi sağmaz diyoruz. Demek ki vatandaşın sırtından bindin mi ineceksin. 1500 TL diyoruz. En düşük emekli maaşı 1500 TL diyoruz. Artı emekliye ramazanda ve kurbanda bayramdan hemen önce maaşından hariç bayram ikramiyesi vereceğiz diyoruz. Basit söyleyeceğim siz biliyorsunuz ama kaynak nerden dediniz ya devlet vergi topluyor. Vergiyi nasıl topluyor. Bir üretenden, çalışandan, işyeri olandan vergi alıyor. Gelir vergisi, kurumlar vergisi alıyor. Yani devlet vergiyi dolaylı yoldan topluyor. Nerden topluyor harcadığınız paranızdan topluyor. Kendimiz hiç kandırmayalım. Devlet vergiyi vatandaşının harcadığı paradan topluyor. Kaynak nerde sorusunun cevabı budur. Kaynak vergileri arttırmak değil, vergileri daha da düşürerek ekonomiye hayat verme işidir” dedi.

“ELİ CEBİNDE BEYLİK YAPANLARA AĞALIĞINIZI GÖSTERİN”

Kastamonu’nun devletin sunduğu hizmetlerin sadece yüzde 10’unu aldığını dile getiren Prof. Dr. Yenidünya: “Biz Kastamonu’da yaşıyoruz. Türkiye’nin birçok yerinde devletin vatandaşlara sunduğu imkânları biz Kastamonulular olarak sadece yüzde 10’unu alıyoruz. Yani örnek Sinop’a 10 yatırım yapılıyorsa Kastamonu’ya bir yapılıyor. Bunu görün. Çorum’da devlet hastanelerinde kaç tane uzman doktor var biliyor musunuz? Yüz ölçümü bile bizden küçük ama 450 tane var. En az 250 tane pratisyen hekim var. Kastamonu’da kaç tane uzaman doktor var? 190 tane. Yarısı bile değil. Bir genç kardeşimiz kalp krizi geçiriyor, 30 yaşında anlaşılamıyor. Kastamonu’dan sevk edilirken yolda hayatını kaybediyor. Bizim hastanelerimizde hala anjiyo yapılamıyor. Bunlara artık bir dur dememiz lazım. Bakın Kastamonu’muzun bu sorunlarını çözmemiz lazım. Kastamonu’ya hizmeti getirmemiz lazım. Sizin Ankara’da devletin içinde bir isminiz olması lazım. Sesinizin daha fazla duyulması lazım. Bir isteğinizin yerine getirilmesi lazım. Sizin sesiniz buradan hiçbir yere çıkmıyor. Kimse duymuyor. Sizin bir temsilcinizin olması lazım. Ama maalesef bugüne kadar siz hiç temsil edilmemişsiniz. 2011’den beri aynı vaatlerle sizlerden oy istiyorlar. Ben size vaat edilenleri söyleyeyim. Diyorlar ki; ‘Kastamonu’yu bölgenin sağlık merkezi haline getireceğiz. Kastamonu’da Ilgaz Tüneli’ni açıyoruz. Kastamonu’da otobanlar yapıyoruz. Duble yollar yapıyoruz. Asfalt yolu olmayan köyümüzün yolu kalmayacak.’ Bunların bazıları hiç yapılmamış, bazıları ise bir sonraki seçim döneminde kullanılmak üzere eksik bırakılmış. İşler takip edilmemiş. Birinin sizin adınıza bunların takipçisi olması gerekiyor. Birinin sizin adınıza devlet dairelerini çalıştırması gerekiyor. İşte bu yüzden geleceğinizi, ailenizi, Kastamonu’yu düşünün. Sandığa gittiğinizde kendi mührünüzü vurun, başkalarının mührünü vurmayın. Geleceğinizi düşünerek ‘Ben temsil edilmek istiyorum’ diyen mührünüzü vurun. Seçimden seçime gelen vekil istemiyorum deyin. Bunu siz sandıkta mührünüzü basarken söyleyecek olan sizsiniz. Oyunuzu kullanırken meclise kendinizi götürün. Kendinizi temsil edin. Bunu yapın. Bakın göreceksiniz ağa sizsiniz paşa sizsiniz. Eli cebindeki beylik yapanlar var ya yarın öbür gün nasıl da değişecek. Kendi mührünüzü vurun herkes görsün millet neymiş” diye konuştu.

Kazım BOLAT