BİK Gazete sahipleri temsilcileri seçildi

Basın İlan Kurumu (BİK) 32. Dönem Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri seçimi Ankara'da yapıldı.

  • 1395
BİK Gazete sahipleri temsilcileri seçildi

Ankara'da yapılan Basın İlan Kurumu (BİK) 32. Dönem Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri seçimlerinde kazanan isimler Mehmet Ali Dim, Tahir Gülebak ve Mehmet Ergün oldu.

Anadolu gazetelerini temsilen 2023-2025 yılları arasında Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu’nda görev yapacak 3 üyenin belirleneceği seçim, Ankara Hidayet Türkoğlu Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

BİK Teşkilatına Dair 195 Sayılı Kanunun 5’inci maddesinin son fıkrasına istinaden kurum organizasyonuyla yapılan seçimlere BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Küresel Gazeteciler Federasyonu (KGF) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ile Türkiye’nin dört bir yanından gazeteciler ve dernek başkanları ile oy kullanacak gazetelerin temsilcileri katıldılar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başlayan tören İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

BİK Genel Müdürü Erkılınç’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantı adayların konuşması ile devam etti.

Toplamda 6 adayın yarıştığı seçimde söz alan Akdeniz Bölgesi adayı Mehmet Ali Dim, sorunları bildiklerini ve çözüm için göreve talip olduklarını söyleyerek destek istedi.

Konuşmaların ardından seçimde Türkiye’nin 7 ayrı bölgesi için kurulan sandıklarda oy kullanılmasına geçildi.

Vekâlet usulüyle gerçekleşen ve 800’ü aşkın gazete temsilcisinin oy kullanma hakkına sahip olduğu, Kastamonu'daki 12 gazete sahibinin de vekaleten ve asaleten oylarını kullandığı seçimlerde oy kullanma kabinlerinin olmaması nedeniyle açık oy kullanmak zorunda kalınması eleştirilere neden oldu.

Seçime katılan tüm delegelerin oylarını alan Mehmet Ali Dim, Tahir Gülebak ve Mehmet Ergün kazanan isimler oldu.

Seçimlerde Mehmet Ali Dim 355 oyla en çok oy alan isim oldu. Tahir Gülebak 346, Mehmet Ergün 321, Ümit Babacan 320, Yusuf Ziya Çakır 307 ve Erdoğan Erişen 303 oy aldı.

Mehmet Ali Dim, “Verdiğimiz her sözün arkasındayız, telefonumuz 24 saat açık, bizlere ulaşabilirsiniz. Her noktada sizlerin sorunlarını çözme noktasında sizlerle birlikte bu mücadeleyi vermeye ant içtik. Kazanan diğer arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum.” dedi.

Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği görevine seçilen diğer isimlerde, kendilerine destek veren tüm delegelere ve Basın İlan Kurumuna teşekkür ettiler.

Seçimlerde oy hakkı olmamasına rağmen kısa süre önce kurulan Kastamonu Gazeteciler Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Sarı'da genel kurula özel olarak davet edildi.