• 757
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Selin vurduğu Bozkurt eski günlerine döndü
Murat Şengül
Murat ŞengülEditör
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Selin vurduğu Bozkurt eski günlerine döndü

Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, 'Selin vurduğu Bozkurt eski günlerine döndü. İlçenin tekrar bu hale gelmesinden sonra nüfusumuz artmaya başladı.' dedi.

Sel felaketinin vurduğu Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde aradan geçen 2 yılda afetin izleri silindi.

Bozkurt'ta şiddetli yağışın ardından 11 Ağustos 2021'de Ezine Çayı'nın taşması sonucu 65 kişi yaşamını yitirdi, 7 kişi kayboldu, iş yerleri ile çok sayıda ev, su ve balçık altında kaldı, onlarca binada zarar oluştu ve altyapı kullanılamaz hale geldi.

Felaketin ardından yürütülen çalışmalarla ilçede selin izleri büyük oranda silindi.

Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, Kastamonu Valisi Avni Çakır öncülüğünde bütün kamu kurum ve kuruluşlarının el birliği ile bölgeyi ayağa kaldırmak için çalıştığını söyledi.

İlçeyi eski haline getirmek için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Atıcı, "Milletimiz için devletimiz, çalışma seferberliği başlattı. O dönem Karadeniz'in en güzel ilçesini inşa edeceğiz demiştik ve şu an da Karadeniz'in en güzel ilçesini inşa ettik." diye konuştu.

Yapılan çalışmalardan bahseden Atıcı, şöyle devam etti:

"Bütün altyapının neredeyse yüzde yüzü değişti. 649 konutumuz, kent merkezinde 123, sanayi sitesinde 52 dükkanımız, 2 büyük fabrikamız, okullar, spor tesisleri, kaymakamlık binamız, ana meydanımız, millet kıraathanemiz, bunların tamamı yeniden inşa edildi. AFAD'ımız, TOKİ'miz, İller Bankamız, İl Özel İdaremiz, Belediyemiz hep beraber ilçeyi ayağa kaldırdı. Şu meydanda yaklaşık 65 bin kamyon rüsubat temizlemiştik. Ezine Çayı içerisinde 46 kilometrelik havzanın tüm rüsubatı buraya yığılmıştı. Bugün bu halde. Bu meydanda vatandaşlarımız 'şimdi huzur içerisinde oturuyoruz' diyorlar. İlçemize geçen yıl gelenler, bu yıl geldiklerinde güzel halini görünce teşekkür için kaymakamlığımıza uğruyor."

Selin geldiği Ezine Çayı üzerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Atıcı, "Ezine Çayı'nın iki tarafında ilçe merkezimiz var. Çayın üzerine, 4 büyük araç, 2 yaya köprüsü yapılarak iki yaka birbirine bağlandı. Çayın havzası üzerine tersip bendi (biriktirme barajları) yapıldı. DSİ tarafından çayın 6 kilometrelik bölümüne 3,5 metre yüksekliğinde beton duvarlar yapıldı." dedi.

İlçe sakinlerinin yapılanlardan çok memnun olduğunu kaydeden Atıcı, "11 Ağustos'tan sonra gelen vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde bu bölgenin hiç bu kadar yoğun yağış almadığını söylediler. 11 Ağustos'tan sonra da Bozkurt 2 yıl üst üste yoğun yağış aldı. Buna rağmen ilçe merkezimizde hiçbir tehlike yaşamadık. Bunun sebebi DSİ'mizin hesapları doğrultusunda çay yatağının genişletilmesi, hat üzerine tarak sistemi ve biriktirme barajları ile gelen rüsubatın tutulmasıdır. Alınan bu tedbirler ilçede yeni bir afete izin vermemiştir. Çayın genişletilmesinin, biriktirme barajlarının ve köprülerin kemerli yapılmasının faydasını gördük. Bu kadar şiddetli yağışa rağmen ilçede sel olmaması vatandaşın güvenini artırmıştır."

İlçeye ilginin artmaya başladığını dile getiren Atıcı, "Burada yaşanan sel felaketinden sonra göç etmeyi düşünen vatandaşlarımız vardı. İlçenin tekrar bu hale gelmesinden sonra nüfusumuz artmaya başladı. Bozkurt eski günlerinden daha iyi günlerde. Keşke can kaybımız olmasaydı. Devlet yaraları sardı ve üstüne daha fazla şey yaptı Bozkurt için." ifadelerini kulandı.

İlçe sakinlerinden Fahri Kalaycı ise 2 sene önce olan afette bütün sel sularının ilçeye dolduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bozkurt'un tekrar bu şekle geleceğini hayatımda düşünmemiştim. Böyle bir park hiçbir yerde yok, şu güzelliğe bak. Bozkurt iki sene önce bir cehennem gibiydi. Burada çizmelerle yürüyorduk. Şimdi Allah'ıma şükürler olsun devletimiz sayesinde bura cennet oldu. Şimdi meydana gelip serin serin oturuyoruz. Suyumuz akıyor, parkımız güzel. Deprem olmasaydı buradaki işler daha önce biterdi. İşçilerin bir kısmı deprem bölgesine gitti."

Yeni Videolar