Safranın Faydaları


Safran dünya çapında tüketimi popüler olan bitkiler arasındadır. Safranın içerdiği gıdalar gayet etkilidir, bununla birlikte anlık sonuçlar verebilir. Safranın benzersiz tat, renk ve özellikleri bitki dünya çapında alternatif tıp alanında yaygın olarak kullanılmasına neden olmaktadır. Safranın sağlığa inanılmaz katkısının altında yatan en önemli neden içerdiği zengin vitamin, mineraller yanında etkili bileşenlerdir. 100 gram Safran ortalama 310 kcal enerji içermektedir. Proteşn açısından zengin olan safran, bol miktarda lif içerir. Bütün bunların yanında Niasin Piridoksin, Riboflavin, C vitamini, sodyum içerirken, potasyum açısından inanılmaz zengindir. Safran ayrıca, mükemmel miktarda manganez içerir, bunun yanında demir, bakır, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko gibi sağlık açısından hayati önem taşıyan mineraller safranda bol miktarda vardır.

Safranın  Sağlık Faydaları

Safran çoğunlukla gıda olarak tüketilir, fakat aynı zamanda tıbbi açıdan faydalanılan bileşikler ve kimyasallar içermektedir. Böylece,  hastalıkların tedavisi yanında sağlığa faydaları için birçok üründe kullanılmaktadır. Safranın sağlık açısından faydalarını sıralayacak olursak;

Hastalıkları Önler: Yemeklerde kullanılan safran hastalıkları önlemekle bilinir. Safran hastalıkları önleyen kimyasal bileşenler içermektedir. Bunun yanında vücudu rahatlatıcı özelliği vardır.

Uçucu Yağlar: Safran diğer bitkilerle birlikte tüketildiğinde inanılmaz tadı ile uçucu yağlağlar karışır, böylece birçok fayda sağlar. Safranın içerdiği uçucu yağlardan bazıları, sineol, pinen, borneol, geranoildir.

Tedavi: Farklı kültürlerde safran sadece bir bitki veya baharat olarak algılanmaz, aynı zamanda şifa kaynağı olarak kaplıcalarda detoksifikasyon ve benzeri tedavilerde araç olarak kullanılır.

Antidepresan: Safranın içerdiği bileşenler bünyede depresyona neden olan asit dengesinin bozulmasına engel olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı ruh sağlığı alnında yaygın olarak safran kullanılır.

Hücre Sağlığını Korur: Safra kan hücreleri başta olmak üzere bünyede bulunan hücre sağlığını korur. Bunun yanında, ayrıca hücrelerin sayısının artmasına ciddi katkılarda bulunmaktadır.

Sindirime Faydaları: Etkili antioksdian özelliğinden dolayı safran, sindirim sistemi için faydalıdır. Bağırsak ahreketlerini arttırırak kabızlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olduğu gibi, bu özelliğinden dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kalp Sağılığı: Safran potasyum açısından zengin olduğu için kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı safran dolaylı olarak kalp sağlığına katkıda bulunur.

Kan Sağlığına Katkıları: Bünyeyi toksin ve zararlı kimyasal maddelerden koruduğu için safran aynı zamanda kanın temizlenmesini sağlar. Kan hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunması yanında, içerdiği demir faktörüyle kan hücrelerin daha fazla oksijen almasına yardımcı olur.

Optimum Sağlık: Safranda mevcut kalsiyum, vitamin, proteinler gibi mineraller, optimum sağlık bakımından hayati önem taşımaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları: Safrasnın içeriği cilt sağlığı açısındanda önemlidir. Cildin temizlenmesi ve genç kalması için safran cilt maskelerinde yaygın olarak kullanılır.

Pürüzsüz ve sağlıklı cilt sahibi olmak için, 1 çay kaşığı sandal ağacı tozu, 2-3 safranı bir bardak sütte karıştırın. Daha sonra cildinizi yıkayın ve bu karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi durulayın. Burada anlattığımız karışımı iki haftada bir tekrarlayabilirsiniz.

Akne Tedavisi: Safranın antifungal içeriği akne, leke ve siyah noktaların tedavisi için etkili olmasını sağlar. Bunun için şu uygulamayı yapabilirsiniz; 8-10 safran ve 4-5 fesleğeni mikserleyin. Yüzünüze bu karışımı 10-12 dakika masaj şeklinde uygulayın.  Bu uygulama akne ve sivilce sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Fesleğen yaprakları cildinizi akne ve sivilceye neden olan unsurlardan temizleyecektir. Daha etkili sonuçlar almak için, safran batırılmış sütü yüzünüze günde iki kere uygulayabilirsiniz.

Yüz Dokusunu Geliştirir:  Yüz dokusunu geliştirmek için safrandan faydalanabilirsiniz, bunun için;

10 dakika boyunca bir bardak suyu kaynatın daha sonra 4-5 tane safranı ve 4 çorba kaşığı süt tozunu ekleyin. Bu karışımı 10 -15 dakika boyunca cildinize uygulayın.  Bu cilt paketi yüz dokunuzun gelişmesine yardımcı olacaktır.

Kuru Ciltler Tedavisi: Eğer mat ve kuru bir cilde sahipseniz, limon ve safran  maskesi hazırlayabilirsiniz. Limon cildi temizlerken, safran parlaklık kazandırır. Yapmanız gereken tek şey: Safran tonuzunu bir çay kaşığı limon suyu ile karıştın. Eğer  çok kuru cilde sahipseniz bu karışıma birkaç kaşık süt ilave edebilirsiniz. Karışımı hamur haline getirdikten sonra cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi duru su ile yıkayın.

Safranı ayrıca banyo suyuna karıştırarak duş aldığınızda komple deri sağlığınıza katkıda bulunur. Deriyi temizleyerek yumuşamasını sağlar.

Saç Sağlığına Faydaları: Safranın ağlığa diğer faydaları yanında saç sağlığına da katkıda bulunmaktadır. Saçların sağlıklı şekilde büyümesine yardımcı olabilir. Safran ve meyan kökü süt ile karıştırılarak saçların döküldüğü kısma uygulandığında saç çıkmasını teşvik eder. Bunun yanında var olan saçların dökülmesini azaltarak kellik sorununu ortadan kaldırabilir.

Safranın Zararları:

6 hafta boyunca tıbbi amaçlı olarak safranın ağızdan alınmasının sağlık açısından bir risk taşımadığı düşünülüyor. Safrasın bazı olası yan etkileri; ağız kuruluğu, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı, iştahda değişiklik. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

  • Ağız yolu aile safran alımı GÜVENSİZ görünüyor. Ağız yolu ile yüksek miktarda alındığında sarı cilt oluşmasına, gözlerde ve mukozada zehirlenmeye neden olabiliyor. Ayrıca, kısma, ishal, kanlı ishal, burun, dudak ve göz kapaklarında kanama ve uyuşma gibi sorunlara neden olabiliyor. 12-20 gram ve üzeri çok yüksek tüketimi ölüme neden olabilir.
  • Gebelik döneminde safran tüketimi GÜVENSİZ görünüyor. Çok az miktarlarda tüketiminin bir zararı olmayacağını savunan sağlık uzmanları var. Fakat yüksek miktarda safran tüketimi gebelik döndeminde düşüğe neden olabilir.
  • Emzirme döndeminde safranın güvenli olup olmadığına dair yeterince bilgi yok. En sağlıklı tarafta kalmak için az miktarda tüketmek gerekir.
  • Safranın ruh sağlığını etkilediği görülüyor. Bazı sinirsel davranışları olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı epilepsi hastalığı olanlar başta olmak üzere sinirsel sorunları olan uzman gözetiminde tüketmelidirler.
  • Kalp sağlığına faydalı olmasına rağmen safran aşırı miktarda tüketildiğinde kalp atış hızını arttırabilir. Kalp sorunu olan kişiler tüketimine dikkat etmelidirler.
  • Kan basıncı sorunu olan kişiler kullanımına azami derecede dikkat etmelidirler. Safranın kan basıncını düşürdüğüne dair bilgiler var.

Tavsiyeler:

Safranın sağlık açısından birçok faydalarını ele aldığımız bu makalede yanlış kullanılması ve aşırıya gidilmesi durumunda bazı sorunlara neden olduğunu görüyoruz. Bazı hastalıklarla mücadele eden kişilerin safran tüketiminden önce doktorlarına başvuralarını öneririz.

hasan_37_demirkir@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Eyl

Kadına Şiddet Olayları

18Tem
14Mar

Vertigo Nedir

23Oca

ÖLÜMÜNE SEVİLMELİ

07Kas

Benim Sevgim

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam