Sigara İçmek Neden Haramdır?


15-20 yıl öncesine kadar İslâm büyüklerinin ekseriyeti sigara kullanmanın mekruh olduğu görüşündeydi. Bugün bile aynı görüşte olanlar var. Ancak bugün ulaşılan ilmî bilgiller neticesinde sigaranın zararlarının ne denli büyük olduğu anlaşılmış ve sigaranın insanlığın gördüğü en büyük kitle imha silâhı olduğunu anlamış bulunmaktayız.

Güncel verilere göre sigara kullanımı nedeniyle her yıl dünyada 5 milyon, Türkiye'de de 120 bin kişinin yaşamını yitirdiğini ve dünyada her yıl 38.000 kişinin de çevresindekilerin içtiği sigaranın zararlı etkileri nedeniyle öldüğünü görmekteyiz. Ayrıca sigaranın sağlık sistemimize açtığı kara delik de korkunç boyutlardadır. 

Dolayısıyla biraz sonra maddeler halinde sıralayacağımız pekçok sebepten ötürü sigara kullanmanın haram olduğunu  rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Şöyle ki:

1- İçerisinde 7.000' den fazla zararlı madde içerir. Bu maddelerden bazıları şunlardır; kanserojen bir madde olan polonyum, füze yakıtı olan metanol, akü metali olan kadmiyum, böcek öldürücü olan DDT, gaz odaları zehiri olan hidrojen siyanür, oje söktürücü olan aseton, bağımlılık yapan nikotin, fare zehiri olan arsenik, tuvalet temizleyicisi olan amonyak, güve kovucu olan naftalin ve daha sayamadığımz yüzlerce zehir sigarada bulunur. Dolayısıyla sigara içmek sistematik intihardır. İntihar ise haramdır.

2- Sigara üreticilerinin çoğunluğu İsrail, ABD, Britanya gibi insanlığın ve bizim baş düşmanımız olan firavunlardır. Alınan her paket sigara bu insanlık düşmanlarına lojistik destek sağlamaktır. Düşmanları desteklemek vatana ihanettir, savaş suçudur ve işleyenlerin cezasının ne olduğu bellidir.

3- Sigara tiryakilerinin atmosfere saldıkları duman, çevreye attıkları izmarit, etrafa yaydıkları iğrenç koku, yollara attıkları balgam, vs eko sistemi ve ruh sağlımızı bozmaktadır; direkt olarak kul hakkına girmektedir. Ve hakkına girilen her kuldan sigara içenlerin tek tek helallik alma zorunluluğu vardır.
(Şahsen ben sigara içenlerden asla razı olmayacağım. Ve beni rahatsız eden, zehirleyen, yaşam alanımı kısıtlayan bütün içicilerin burnundan fitil fitil getireceğim.)

4- Aleni olarak içilen her sigara, haramın yaygınlaşması ve teşviki için atılan birer adımdır. Çoluk çocuğa kötü örnek olmaktır. Harama vesile olan, haramı işlemiş gibidir. Ve bu da haramdır.

5- Sigaranın keseye zararı da çok büyüktür. Günde 1 paket sigara içen bir kişi ayda 300-400 TL gibi bir rakamı düşmanlarına teslim etmektedir. Çoluk çocuğunun rızkını heba etmektedir, israf etmektedir. İsraf da haramdır.

6- Sigara sadece insanlar için değil, diğer canlılar için de zarar vericidir. Eko sistemi olumsuz olarak etkiler ve özellikle denize atılan izmaritler nedeniyle deniz yaşamını derinden etkiler. Her yıl üretilen 6 trilyon sigara izmaritinin toksik çöp şeklinde deniz ve okyanuslara karışarak deniz yaşamı için ağır bir tehdit oluşturduğu bugün bilinen bir gerçektir.

Maddeler daha da detaylandırılabilir. Görüldüğü gibi sigaranın kendimize, sağlımıza, kesemize, çoluk-çocuğumuza, çevremize, tabiata ve yarınlarımıza verdiği zararlar çok büyüktür. Sigaraya müptela olanlar sağlam bir irade ortaya koyarak derhal bu illetten kurtulmalmanın yollarını aramalıdır.

Vesselâm...

Facebook sayfamızı takip ediniz.:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100012799207636

kenanozmen@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam