EVİNİZDE KÜF PROBLEMİ VARSA BUNLARI MUTLAKA YAPIN!


Gözle görülmeyen küf mantarları bulunduğumuz hemen her ortamda havada bulunmaktadır. Uygun ortam bulduklarında o duvara, tavana, giyim eşyalarına, havlu, yatak ve yorganlara yerleşip çoğalarak ciddi bir görüntü kirliliğinin yanı sıra önemli sağlık sorununu da beraberinde getirir. Diğer bir deyişle evinizde rutubet varsa bu önemli problemle baş etme, kurtulma yollarını tadilatturk.com sitesi için hazırladığım yazıda anlattım. 

Küfün en önemli nedeni ortamda bulunan nem. Önce bu fazla nemin kaynağı tespit edilmeli ve ortadan kaldırılmalı ya da etkisi azaltılmalı, yoksa yapacağımız diğer tüm şeyler boşuna olacaktır. Nemi önlemek için;

  • Özellikle nemin kaynağı olan banyo ve mutfak, sabahları da yatak odaları sıklıkla havalandırılmalıdır. Banyo duştan sonra ıslak bırakılmamalı, mümkünse zemin ve fayanslar bezle silinmeli, menfez/banyo penceresi açılarak hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

  • Evdeki sıkışıklık yapan fazlalık eşyalar hava sirkülasyonunu önler bunların birbirleri ve yakınında bulundukları duvarla arasındaki mesafeleri mümkünse açın.

  • Kış aylarında camlarınız terleme yapıyorsa bunun önlenebilmesi için mümkünse önlerine kepenk ya da panjur yaptırmayı düşünmelisiniz. Bu hem ısının dışarı kaçmasını engelleyerek tasarruf sağlar hem de eviniz sıcakken dışarıda ki soğuk hava yüzünden camlarınızda oluşabilecek terlemeyi önleyecektir.

  • İleri düzeydeki nem problemlerinde nem alıcı cihaz kullanılabilir.

  • Dış cephe kaynaklı nem olaylarında gerekli yalıtım yapılmalıdır.

  • Banyo ve mutfaktaki havalandırmaları kapatmayın. Yemek yaparken ya da duş alırken oluşan buharlanmayı engellemek için mutfak ve banyo havalandırmasına dikkat edin.

  • Evinizi her gün iyi bir şekilde havalandırın. Hava sirkülasyonu buğulanmayı önlemede oldukça etkilidir.

  • Çamaşırlarınızı evin içinde kurutmayın. Balkonunuz yoksa, bir odayı çamaşır kurutmaya ayırın ve kurutma sırasında odanın iyi havalanmasını sağlayın.

  • Evinizde çok fazla bitki varsa, nem oranı artar. Nemin artması rutubetin oluşmasına yol açacağından, bitkilerinizi balkona ya da camların önüne koyun.

  • Özellikle kış aylarında evinizi sıcak tutmaya çalışın. Isı kaybını en aza indirerek, evinizi sıcak tutmanız, rutubet oluşmasını engeller.

Nemin kaynakları kesildikten sonra, nem yüzünden kabaran yüzeyler spatula ile kazınıp temizlenir. Küflü alanlar 80 derece limon kolonyası, sirke ya da çamaşır suyu ile silinerek küfler yok edilebilir daha sonra bu sorunlu yüzeylere rutubet önleyici özel boya uygulanarak kalıcı çözüm sağlanabilir.

Evinize değer katacak uygulamalar ve izolasyon problemlerinize çözümler için Tadilatturk sitesini ziyaret edebilirsiniz.

pinarbasili37@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI