TELEFON SATIN ALMADAN ÖNCE


Günümüzde neredeyse herkes de bulunan ve vazgeçilmez bir araç olan telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor bundan bahsedeceğim. Sizlere bir marka veya model kesinlikle tavsiye edemem. Anlattıklarımdan sonra karar size kalmış olacak…

Telefon almadan önce kendimize, yeni bir telefona ihtiyacımız var mı? sorusunu sormamız gerekiyor. Çünkü reklamlar ve çevremizde gördüklerimiz bizi öyle etkiliyor ki ihtiyacımız olmadığı halde yeni şeyler alabiliyoruz. Şayet sorunuzun cevabı evet gerçekten ihtiyacım var ise kendimize uygun bir telefon alabiliriz.

Şuan ülkemizdeki telefonlar kabaca ikiye ayrılabilir. Akıllı ve akılsız telefonlar olarak. Kabaca akılsız telefon dediğim eski tip standart renkli veya renksiz ekranı olan düşük hafızalara sahip ve program yükleyemediğimiz ( küçük java tabanlı programlar yüklenebilir). Fiyatı 65 TL den başlayıp en fazla 300-350 TL civarından olan telefonlardır. Şayet telefonumuza çeşitli programlar veya oyunlar yüklemek istemiyorsak bu tarz telefonlar alınabilir. Bu telefonların çoğunda radyo, mp3 çalma fotoğraf çekme yavaş olarak internette gezinme ve 3G ile görüntülü konuşma bile mevcuttur.  Bazı modellerin şarjları 3-5 gün kadar gitmekte hatta bir ay gittiğini iddia eden modellerde bulunmaktadır.  Kısaca program yüklemeyi ve internet ya da sosyal medyada gezinmeyi düşünmüyorsanız akıllı telefon almanıza gerek yok.

Akıllı telefonlara geldiğimizde karışık bir durum ortaya çıkıyor. Akılsız diye basitçe tanımladığım telefonlarda yapılabilen her şeyi ( şarj süresi hariç ) yapan telefonlardır.  Akıllı telefonlarda 3 çeşit işletim sistemi vardır. Android, İos ve Microsoft mobile işletim sistemleri vardır. Bu işletim sistemlerinin tabanları farklı olduğu için çalışan programlarda farklı olabiliyor. Fakat yazılım şirketleri tüm işletim sistemleri için aynı programı üretiyor genellikle. Android benim favori sistemimdir. Çünkü biraz daha kullanıcın yetkileri geniş ve yapabilecekleri çoktur. Bir sitede bulduğunuz full programı yükleyebilir sadece uygulama markete bağımlı kalmazsınız. Hatta root denilen bir işlem yaparak hack işleri bile yapabilir veya modifiye edilmiş farklı işletim sistemleri kullanabilirsiniz. Versiyonlar arası geçebilir ülkemizde dağıtımı olmayan versiyonu kullanabilirsiniz. Dezavantajı ise virüs bulaşması diğerlerine göre kolaydır.  Üretici firma istemedikten sonra  garanti dahilinde güncelleyemezsiniz.  Üretici firmalar genellikle son modellerine güncelleme yayınladığı için telefonunuz hiç güncelleneme ihtimali vardır. Samsung, Htc, Generalmobile, Asus, Lg, Sony ve yerli firmalar genellikle bu işletim sistemini kullanmaktadır.  İos işletim sistemi ise sadece İphone nin kullandığı neredeyse izin verilenler dışı bir şey yapamadığınız  ve  virüs bulaştırmanın da zor olduğu sistemdir. Yani üretici firma izin vermedikçe güncelleme yapamaz,  uygulama market dışı program kuramazsınız. Telefon hafızası kartla artırılmaz internet üzerindeki depolama alanları kullanılabilir. Diğer telefonlarla etkileşimi (bluetooth vs ) yazılımlar dışı yoktur. Güncellemeleri tüm modellere(çok eskiler hariç ) aynı anda gelir. Son işletim sistemi de Microsoft mobile, isminden de belli olduğu üzere Microsoft’un  bilgisayar yazılımını telefona uyarlamasıdır. Fazla kullanılmadığı için ayrıntıya girmeyeceğim.

Hangi işletim sistemli telefonu alacağınıza karar verdiyseniz telefon alırken aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

-Kesinlikle piyasa değerinin onda biri fiyatına satılan ürünleri sipariş etmeyin. Kutusundan çeşitli sebzeler çıkabilir.

-Duyulmamış markaların ürünlerini alarak boş yere riske girmeyin.

-İthalatçı değil distribütör garantili ürünleri tercih edin.

-Ne yazık ki yerli firmalardan uzak durunuz. Çindeki çeşitli firmaların ürünlerinin kasası değiştirerek yerli ürün diye satılıyor.

-Alacağınız modelin internetteki yorumlarına dikkat edin.

-Kullanmayacağınız özelliğe para vermeyiniz. Teknik özellikleri araştırın.

-Teknik özelliklerin doğruluğunu araştırın. Misal 20 Mp kamera diye yazıp 8 Mp kadar çekim yapmayan telefonlar var.

İlk yazım olduğu için hatalarım olmuştur. Bunlar için kusura bakmayın ilerde daha güzel yazmaya çalışacağım. Şayet anlamadığınız veya sormak istediğimin konular olursa bana elektronik posta ile ulaşabilirsiniz. 


Kenan SARIMEŞE
k.sarimese@gmail.com

pinarbasili37@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 3

  • Kenan | 02 Mart 2016 20:39

    Dursun bey Samsung note serisi dokunmatik kalemiyle öne çıkan bir model şayet kalemle işiniz olmazsa iphone samsung'a göre daha kaliteli ve ürününün arkasında duran bir firma. Ama arasında 1000 civarındaki fiyat farkı da önemli bir faktör. Şunuda unutmamalı note 4 ve note 5 arasında fazla bir fark yok. Bence en uygunu note 4

  • Dursun Gök | 02 Mart 2016 15:16

    sevgili kardeşim çok güzel bir hizmet yapmışsın kutlarım ..note 5 le ayfon 6s plusarasında kaldım yardımcı ol..selamlr

  • Selami | 23 Şubat 2016 13:25

    Kenan Bey yazınızı okudum, pratik bilgiler vermişsiniz, elinize sağlık teşekkürler.

YAZARIN SON 5 YAZISI
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam