Ercan İNAN

Bunları biliyor musunuz ?

Ercan İNAN

  • 243

Kastamonumuzun, çoğu insanımız tarafından pek az bilinen belki de hiç duymadıkları aşağıdaki bilgileri kısa kısa burada yazmak ihtiyacı hissettim.

Eminim aşağıda yazılan bilgileri büyük bir merakla okuyacak ve çevrenizdekilere de anlatma ihtiyacı hissedeceksiniz.

Fatih Sultan Mehmet anne tarafından Kastamonuludur. Fatih'in üvey annesi aynı zamanda II.Murat'ın da eşi olan Hüma Hatun Candaroğlu beyi İsmail beyin kız kardeşidir.Candaroğulları Beyliği Fatih döneminde Osmanlı ile savaşa girmeden Osmanlının hakimiyeti altına girmiştir.
Fatih, Kastamonu ile ilgili; " buralar anamın mülküdür." demiştir.

--------------------------------

Harp akademisinde iken Mustafa Kemal Atatürk ile aynı sınıfta okuyan,Kût’ül Amâre Zaferinin kahramanı,binlerce İngilizi esir alan ordunun komutanı olan Halil Kut Paşa Kasamonuludur.
Yeğeni Enver Paşadır. Halil Paşa, Enver Paşa'dan yalnızca iki yaş büyük amcasıdır.
Enver paşa ve Halil Kut paşa Kastamonuludur..

----------------------------------

Osmanlı padişahı II.Bayezid döneminde Kastamonu'da kadılık ve müderrislik yapan Kadı Nasrullah Efendi tarafından inşa ettirilen ve yüzyıllardır ilk günkü yapısını korumuş olan Nasrullah camii külliyesi Kastamonu'nun sembollerinden biridir. Milli Mücadele döneminde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Nasrullah camiinde çeşitli vaazlarda bulunmuş ve halka Milli mücadelinin ruhunu anlatmış, burası çok önemli İstiklal Marşı'nı ilk Nasrullah camiinde okumuştur.
Bediüzzaman Said Nursi cuma namazlarını bu camiide eda etmiştir.
Ayrıca cumhurbaşkanımız bu sene restorasyonu tamamlanan Nasrullah camii külliyesine ziyarette bulunarak Kur'an-ı Kerim okumuştur.

----------------------------------------

1925 yılında Kastamonu İl Halk kütüphanesine Atatürk 500 lira bağışta bulunarak kütüphaneye çok sayıda kitap kazandırmıştır.

Zaman zaman bu tür bilgileri siz okuyucularımıza aktarmaya devam edeceğim..

Yazarın Diğer Yazıları