ORUCUN VÜCUDA FAYDALARIOruç dinimizde ibadet olarak yeri ve önemi çok büyüktür. Allah (c.c), zararlı olan şeyleri emretmemiştir. Oruç tutmanın bize bedenen ve ruhen sağlığımıza faydası çoktur. Bedenimizi ve irademizi disipline sokan oruç, gün içinde huzurlu ve hoşgörülü olmaya sevk eder. Oruç tutmak bize Allah’ı (c.c) hatırlatır ve Allah’a (c.c) yakınlaşmamızı sağlar. Oruç insanı kötülüklerden korur ve sorumluluk duygusunun gelişmesine katkı sağlar. Oruç sadece aç kalma bilinci değildir, irademizi terbiye eder, kötü alışkanlıklardan alıkoyar, çirkin davranışlardan uzak tutup, güzel ahlakı tembih eder.

Oruç tutmanın vücudumuza faydası çoktur. Vücutta biriktirilen zararlı yağlar eritilir. Oruç tutan bireylerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolay karışmaktadır. Bu hormonlar etkilerini kanserli hücrelerde de göstermektedir. Bu hormonlar kansere karşı koruyucu olup kanser hücrelerin çoğalmasının önüne geçer. Ayrıca oruç tutan kişilerde vücudun direnme gücü ve zindeliği artar. Kalp, mide, böbrek, karaciğer, şeker, damar sertliği hastalıklarına karşı direnme gücü kazanır. Karaciğer oruçlu iken dinlenme fırsatı bulur ve besin depolama işine bir müddet ara verir. Besin artıkları iyi yakılmadığında damarları yıpratır ve sonra damarların daralmasına sebep olur. Bu rahatsızlığa damar sertleşmesi denir.

Oruç, damar sertliği bulunan hastalar için çok yararlıdır. Yakılmayan yağlar akşama doğru yakılır, kandaki kolesterol ve lipit miktarı azaltığı için damarlar kendini tamir etme ve temizleme fırsatı bulur. Oruçlu iken kanın hacmi azaldığı için tansiyonu düşürerek kalbi rahatlatır. Ayrıca oruçluyken vücut zehirli ve toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Oruçlu olmadığı zamanlarda vücut sürekli metabolizma faaliyetleriyle uğraştığı için neler olup bittiğini anlamayabilir. Oruçlu olduğumuz zamanlarda ise vücut olup biten faaliyetlerin kontrolünü yapar ve vücudun direnme gücünü artırır. Oruçlu iken vücut sindirime fazla vakit harcamaz. Böylece vücut savunma ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Oruç tutmak sizi sağlıklı bedene kavuşturacağı gibi kilo vermenizi de kolaylaştırabilir.

Ayrıca sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmanıza da vesile olabilir. Oruç tutmanın maddi ve manevi yararı saymakla bitmez. Zenginler yoksulluğu anlar, haramlardan ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır, toplumsal ahlakı güzelleştirir, yardımlaşma, dayanışma, sevgi, merhamet, hoşgörü, huzur ve daha bir çok güzel şeyler katar. İrademizi kuvvetlendirir ve israfı yapmamayı öğretir. Kötü davranışlardan ve kavgalardan alıkoymayı öğretir.

Kaynak: http://www.hastaliktedavi.net/

muratsengul1971@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
24Oca

Eğer hasta olmak istemiyorsan

02Oca
20Ara

Bilgi ve bilge

08Mar

Etkileyici felsefi sözler

15Şub