DÖRT PARMAKCILIĞIN ANLAMI - Sami TAŞCI

DÖRT PARMAKCILIĞIN ANLAMI


Birincisi, ‘Kadın arkadan gelir’ anlamına geliyor. Roma, Berlin, Kahire fark etmez; erkeğin önde yürümesi, kadının arkadan takip etmesi anlamına geliyor. Yani, erkeklerin kafalarında taşıdıkları ataerkil inançları ve öğrenilmiş bencillikleri ile sırf erkek doğdukları için kendilerini dünyanın yarısından üstün görmeleri demek. Dört parmak, cinsiyetçilik demek.
İkincisi, sert ve acımasız ayrımcılık demek. Dört parmak, kadına yönelik ayrımcılığın yaşamın her noktasına sokulması ve kurumsallaştırılması demek. Kız çocuklarının karşısına olabildiğince erken yaştan acımasız duvarların çıkarılması, onların erkek çocuklara sağlanan olanaklardan yoksun bırakılması demek. Nerede doğarsa doğsun, daha ilk günden dünyaya ışıltı taşıyan kız çocuklarının karşısına daha ilk günden karanlık bir zihniyetin çıkarılması demek.
Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre, ayrımcılığın önlenmesi ve çocukların hiçbir nedenle ayrımcılıkla karşılaşmaması temel ilke olduğuna göre, çocuklar arasında ayrımcılık güden her zihniyet gibi dört parmakçılık da çocuk haklarına aykırıdır.
Üçüncüsü, dört parmakçılık kız çocuklarını yalnızca olanaklardan yoksun bırakmaz; sırf kız oldukları için birçok tehlikeye maruz kalmalarına da neden olur. Yani, kız çocuklarının düpedüz zararına olduğu için de çocuk haklarına aykırıdır.
Dördüncüsü, dört parmakçılık kız çocuklarının gelişmesine engel olur. Yani, onların gelişme haklarını çiğner; ısrarla kızların geride kalmasını sağlamaya çalışır. Bu düpedüz akıl dışıdır çünkü toplumun yarısının geride kalması demek, toplumun geride kalması anlamına gelir. Kadınlara ayrımcılık uygulayan, kadınların erkeklerden geride kalması için uğraşan her rejim ve zihniyet düpedüz akıl dışıdır.
Özetle, dört parmakçılık bir karabasandır. Yurtlara kapatılan çocuklar demektir. Yanarak ölen çocuklar demektir. Kur’an kursunda küçücük kız çocuklarına türban takılması, gelinlik giydirilmesi demektir. Kamu görevlilerinin, din görevlilerinin kız çocuklarına musallat olması demektir. N.Ç. demektir. ‘Rıza indirimi’ demektir. 13 yaşındaki kıza tecavüz eden yetişkin erkekleri devletin koruması demektir.
TÜRKİYE BU KABUSTAN ANCAK BARIŞ VE ADALETLE KURTULABİLİR.

samtasc@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 5

 • kemal Yoldaş | 19 Eylül 2017 10:14

  İnsanları tek tip kalıba sokmak bir işkence türüdür.herırktan,dinden,mezhepten insanların özgürlügü olmalıdır,ve devlet gercek laik sisteme kavuşturulmalıdır. Çocuk istismabrcısı bir Ensar vakfına M,Eğitim Çocukları teslim ediyor bu bir faciadır,ahlaki bozulmaları hızlandırır.

 • Süleyman Bitmez | 05 Eylül 2017 16:57

  İnsanlıgın gelişmesi için sınır konamaz.Bu sınır koyma kadınların haklarını,insanların haklarını sınırlamak için uydurulan bir bahanedir. Ezber eğitimi insanın zeka gelişimini tersine dönüştüren bir olaydır.İnsanları kula kul eden sadece hizmet sunan bir alet haline getirmedir.

 • Meral Gencer | 17 Ağustos 2017 10:00

  RABİA'nın çoklu hukuk anlamı 12 yaş evlilik için uygun bir yaş olabilir bazılarının hukukunda.” Aldatan kadının recm edilmesi, aldatan erkeğin ise para cezası ile kurtulması görülmeyen bir cezalandırma” değil örneğin. Tecavüz suçlusu adamın kız kardeşine, tecavüze uğrayan kadının bir akrabasının tecavüz etmesi de bir cezalandırma yöntemi olarak çıkabiliyor karşımıza örneğin.

 • Serap Kayacan | 14 Ağustos 2017 22:54

  Mısır için Terörist sayılan İhvanın hareketi olan Rabıa işareti başkası için başka anlama gelmez.Rabia işareti DEMOKRASİ olmayan ülkelere mahsus bir harekettir.

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Nis

BASKIN SECİM ..

11Nis
04Nis
30Mar

EĞİTİMDE PERFORMANS OYUNU -2

16Mar

EĞİTİMDE PERFORMANS OYUNU-1