Neden korktular


Maltepe Adalet Mitingi AKP’yi ve yandaşlarını korkuttu. MHP+Vatan P titrediler. Daha doğrusu, korkusunu pekiştirdi. Korkunun nedeni, alanda toplanan insanların sayısı değildi. Sayı daha fazla, daha az olabilirdi. 9 Temmuz Mitingi’nin organizasyonu AKP Mitingleri kadar profesyonel değildi. CHP’nin organize ettiği kitleler kadar, basından duyup gelen de vardı. Oraya gelenlerin hiçbiri kolundan tutulup getirilen, küçük hediyelerle özendirilen insanlar değildi. Çoğu kendi olanaklarıyla geldiler. Toplu taşıma araçlarıyla gelenler, yakın yerlerden yürüyerek gelenler, tutulmuş otobüs ve deniz araçları ile gelenlerden çoktu. Gelenlerin çoğu miting için polis bariyerleri ile çevrilmiş alana giremedi. Giremeyenler girenlerden fazlaydı. Kılıçdaroğlu konuşmaya başladıktan bir saat sonra dahi alana doğru binlerce insan yürüyordu. Alana giremeyenler, çevredeki lokanta, kafe vb. yerlerin önünde birikmiş televizyonlardan konuşmayı izliyordu. Mitinge gelenlerin içinde kadın sayısının çokluğu dikkat çekiyordu. Kadınlar AKP’nin yeni düzeninin kendilerine göre bir düzen olmadığını yaşayarak anladılar sanırım. Aleviler, Kürtler, laikler, işsizler, her gün ekonomik ve sosyal hakları gasbedilen işçiler… yaşlılar dikkat çekiyordu. Kırk ile yetmiş yaş arası katılımcılar. Yani; altmışların, yetmişlerin, seksenlerin gençleri… Hala devrimci, ilerici, demokrat siyasi fikirlerini yitirmemişler, gençliklerindeki gibi sokağa en önde fırlamışlardı. AKP’yi korkutan mitinge katılanların sayısı değildi. AKP’yi korkutan alana gelen kitlenin ruh hali idi. AKP’yi korkutan, iktidarlarını istemeyen kitlelerin, onca bölme çabalarına rağmen, birleşme eğilimi idi. Bir süredir, AKP yokuş aşağı gitmeye başladı. Artık bölünmeler AKP bloğunda yaşanacak. Azalma hep AKP bloğunda olacak. AKP iktidarını istemeyen yüzde elli sürekli büyüyor. Bunların tümünü teröristlikle suçlayan, dış güçlerin emrinde olmakla suçlayan AKP sözcüleri kendilerini destekleyenleri bile inandıramıyor. Bir menfaat topluluğu olarak kalacakları en son noktaya kadar gidecekler. Korkmanın ecele faydası yok.

samtasc@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 3

  • Serap Kayacan | 14 Temmuz 2017 08:29

    Laiklik ilkesi uygulanıp Devlet tüm din ve inanclardan uzak kalmalşıdır.Hiçbir mezhep ve inancı kayırmamalıdır.Diyanet tek mezhep sultasından kurtarılmalıdır.Eger devlet mezheplere MADDİ katkısını keserse kimse DİN istismarına soyunamaz.Cemaatleri İSTİSMAR için kullanan siyasiler DİN bezieganlıgı yapmakta ve sonucta FETÖ tipi örgütler dogmaktadır.Fetö ile mücadele ederken başka cemaatlere yaslanmak başka tehlikeleri hazırlamaktır.

  • Semih Kocero | 13 Temmuz 2017 13:41

    Mitinge gelenlerin tek istekleri vardı ADALET.Ama herkesin istegi farklı nitelikte ADALET içindi. Kimi Yargıda ADALET için,Kimi Akademisyenlere ADALET için,Kimi üçretlerde ADALET için,kimi eğitimde ADALET için,kimi fiatlarda ADALET için,Kimi insanklarda eşitlik ADALETİ için oradaydı. VE KARARLI İDİLER.DİSİPLİNLİ İDİLER,HİÇBİR PARTİ İŞARETİ YOKTU. Bu kararlılık AKP (MHP+Vatanp) korkuttu.Kitleler tehdide,korkutmaya aldırmadan yürüdüler ve katıldılar.İşte bu YÖNETİMİ korkuttu.Ama korkunun ecele yararı olurmu bilinmez.

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Nis

BASKIN SECİM ..

11Nis
04Nis
30Mar

EĞİTİMDE PERFORMANS OYUNU -2

16Mar

EĞİTİMDE PERFORMANS OYUNU-1