Sami TAŞCI

ÖDÜL NASIL CEZAYA DÖNÜŞÜYOR ?

Sami TAŞCI

  • 158

Aileler ve öğretmenler çocuklara ödül vaad ettiğ an, aslında onları gizliden gizliye cezalandırmış olur.

Baskı yapan öğretmen görevini bilgi aktarmak olarak tanımlar.Anlatıma dayalı ders işler ve çocuklar sıkılır, yerinde duramaz konuşur, fısıldar. Öğretmen susturmak için baskı uygular, otoriter davranır.

Çocuklara özerklik veren öğretmenler görevlerini bilgi aktarmak değil, ÇOCUKLARA DÜŞÜNMEYİ ÖĞRETMEK olarak görür.Sınıfında keşfetme ve tartışma vardır.Çocukların fikirlerine değer veren böyleleri ‘’DEMOKRATİK’’ öğretmendir.

En fazla ceza veren öğretmenler aynı zamande en fazla ödül veren öğretmenlerdir.

Aşagıdaki iki tümce arasındak fark nedir ?

  1. Ödevini yaparsan bilgisayarla oynayabilirsin.
  2. Ödevini yapmazsan bilgisayarla oynayamazsın.

İlk cümle ÖDÜL, ikincisi ise ceza cümlesidir.

İki tümce özünde aynı.İkiside bir koşul sunarak, çocuğu kontrol ediyor.

Çocuk ödülü getirecek davranışı sergileyemediği an, otomatik olarak ceza almış olur.Her ödül aynı zamanda içinde ceza barındırır.

Örnegin:Çocuğa ‘’sınıfını geçersen, bisiklet alacağım’’ dediğiniz an ‘’sınıfı geçemez isen bisiklet almamakla cezalandıracağım ‘’ demiş olursunuz.

Sınıfını geçemeyen çocuk bisikleti alamamanın, kendinin cezalandırılmış sayacağı, ailesinin beklentisini karşılayamadığı için üzülür. Kendini üç defa cezalandırılmış hisseder.

Çocuk ders çalışmayınca bilgisayar yasaklanır. Bu durumda çocuk ‘’Yasaklansın, oyun oynamadığıma göre derslerime çalışmama hakkım var demekki ’’Böylece ders çalışmamak çocuk nezdinde meşrulaşır. Cezayı veren aile, zaten ders çalışmak istemeyen çocuğuna bir nevi ödül vermiş olur.

Görüldüğü gibi ceza aynı zamanda ödül olabiliyor. Yani her ödül içinde cezayı, her ceza içinde ödülü barındırır.

Hem ceza, hem de ödül veren aynı öğretmenlerdir. Yani aynı düşünce yapısıdır. Amac ÇOCUGU KONTROL etmektir.

Anlayışları çocuklara ÖZERKLİK vermek olan Aileler bu kontrol mekanizmalarına pek yönelmez.Onlar çocuğu kontrol etmek ve rüşfet vermek yerine onların kararlarına saygı duyarlar,secim hakkı verirler..

ÖDÜL PERFORMANSI ARTIRIR MI ?...

Dr.Özgür Bolat ..(Beni ödülle cezalandırma )

Yazarın Diğer Yazıları