ÜZÜLDÜĞÜNE ÜZÜLME(K) - Selma ÖNALAN

ÜZÜLDÜĞÜNE ÜZÜLME(K)


Şarkıda dediği gibi üzüldüğüne üzülüyor müslüman...

Dünyadan zevkini tam alamadığına hayıflanıyor...

Gün içinde düşündüklerinize, düşündüklerimize bir bakın, bir bakalım; kaçı dünya için, kaçı asıl yurdumuz olan ahiret için..?

Dünya nimetinden tam faydalanamamanın verdiği hüzün ve  tedirginlikle ne önlemler (!) alıyor ne tavizler veriyoruz din adına..

Öyleki bu düşünce, bu tavır bizi; mutluluğu sadece vur patlasın çal oynasın eğlencelerde saklı olduğu yanılgısına düşürüyor ve bunun sonucunda iş; Efendimiz aleyhisselatu vesselamın doğum gününde pasta kesmeye kadar gidebiliyor..)

Oysa müslümanın dünya hayatı ahiretine göre zindan değil miydi? Ya da o heveslenip durduğumuz kafirlerin veya sefahat ehlinin refah içindeki  hayatı geçici bir aldanmadan ibaret değil miydi? (*)

Dünyadan bunaldığımızda Allah 'ın lutfuyla ve rahmetiyle ferahlanmamız gerekmiyor muydu? (2*)

Ya da teselli bulmak, musibetler karşısında gücümüz tükenme noktasına geldiğinde Peygamberlerin ve en başta Peygamberimizin (sav) hayatına bakmak bizi biraz olsun rahatlatmaz mı?

Hangimiz Eyüp Aleyhisselâm kadar hasta olduk? Hangimiz denize atıldık ta balığın karnına düştük? Hangimiz öz kardeşleri tarafından kuyuya atıldı ve zindana düştü ya da buna benzer ağır musibetler yaşadık ya da imtihan edildik hangimiz..?

Efendimizin s.a.v hayatına baktığımızda da bizim anladığımız anlamda bir dünya zevki var mıydı? Rahat bir döşeği bile yoktu. Evinde günlerce tencere kaynamadığı olurdu...Ki isteseydi dünya nimetleri önüne serilirdi...

Ama o ahireti tercih etti. Kendisine üzülen Hz. Ömer'i "istemez misin ya Ömer dünya onların ahiret bizim olsun" diye teselli eden de yine O' idi (sav).

Sonra seferden sefere giderdi kendisi ve ashabı. Bizim gibi şehitliğe ve şehitlere de üzülmezlerdi. Çünkü tek dertleri Allah' ın rızasını kazanmaktı dünyadan zevkini almak değil.

Şimdi bir kıyaslayalım dertlerimiz çok muymuş, dayanılmaz mıymış ya da dünya zevkine dair bir şey tatmamış mıyız..? Bir gün yüzü görmemiş miyiz şu dünyada? samimi cevap verelim kendimize. 

Ama onlar ... ya da ama bu devirde.. diye  bir cümle kurmaya başlarsanız  bu bana tıpkı şunu hatırlatır: İnanmayanların kendilerine ibret alsınlar diye anlatılan peygamber kıssalarına verdikleri tepkiyi : "eskilerin masalları"  demelerini... 3*

****

Bu gece bizim yılbaşımız. Hicri yılbaşı. Aman ha sakın üzülmeyelim yılbaşımızı sesiz sedâsız geçiriyoruz; bize özel bir eğlence yok, hindi kesemiyor, çerez yiyemiyoruz diye..

Ya da alternatifler üretmeyelim hindi yerine tavuk pişirelim, ilâhi çalıp oynayalım diye.)

****

Kutlu olsun , hayırlı bir yıl olsun..

* Ali İmran 196 ,197

2* Yunus 58

3* Muttafifin 13

selma.41@windowslive.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14May

Asılı Kur'an'ın aslı

13Şub

Evlilik kutsal mıdır?

26Ara

O halde 'Happy birthday to you'..?

06Ara

Hayat eve sığmıyor artık!

20Haz

Bambu etkisi